Naše oblast

Historie

V Hlinsku a jeho okolí naleznete dochovanou lidovou architekturu dokonce již z počátku 18. století. Tou nejvýznamnější je asi část Hlinska zvaná Betlém – rázem se octnete v F. L. Věkovi či v Babičce Boženy Němcové. V okolí se pak můžete obdivovat skanzenu na Veselém Kopci, Dřevíkově, Svobodným Hamrům a Možděnici.

Kultura

Vydejte se do Svatojánských lázní. To je místo ze 17. století, kde vyvěrá mohutný pramen s léčivými účinky opředený -jak jinak- legendami. Nad pramenem se můžete obdivovat kapličce Jana Nepomuckého z 1. poloviny 17. století. Další kulturní zážitek bezesporu prožijete v Muzeu a galerii města Hlinska. Kochat se můžete obrazy i plastikami, hračkami, sklem i dávnými zvyky a zaniklými řemesly – především pak tkalcovstvím a hrnčířstvím. Z dalších památek uvádíme: Tvrz – Hlinsko, Ježdíkův dům, Radnici, Kostel Narození Panny Marie či Kostel sv. Filipa a sv. Jakuba v Trhové Kamenici.

Sport

V Hlinsku mají kryt bazén, kryté kluziště, krytá sportoviště, ale také SJEZDOVKU! Ano. A docela parádní. Překvapí vás tři lyžařské vleky, krásně upravené, zasněžované sjezdovky, dětský plácek s vlečkem, půjčovna lyží a snowboardů, parkoviště pro 300 aut. Jinak doporučujeme důkladně prochodit či na kole projezdit tento nádherný kraj. Pokud jste vášniví milovníci golfu, jsou tu hned dvě hřiště. Ve Svratce a ve Svobodných Hamrech. Hlinsko a okolí je také proslaveno paraglidingem.

Zábava

Vydejte se po stopách žulových lomů, po stezce, která maluje krajinu společně s řekou Chrudimkou. Ta je dlouhá cca 18 km a nejkrásnější je na jaře či na přelomu října a listopadu. Trasa dvacetikilometrové procházky/vyjížďky vede z Hlinska přes Vítanov, Královu Pilu, Veselý Kopec, Dřevíkov, Svobodné Hamry, Velkou Kamenici, Petrkov a Srní zpět do Hlinska. Dalším nádherným okruhem je „Trasa Malířů“, která vede z Hlinska přes Rataje a Dědovou, Kameničky, Lány, Hamry a zpět do Hlinska. Délka je do dvaceti kilometrů.

Doprava

Do Hlinska se dostanete autem, autobusem i vlakem. Toto hezké české město, leží přesně uprostřed všech možných dálnic. Uprostřed, přitom pěkně daleko. Z Hlinska je to na nejbližší dálnici do Pardubic přes 40 km, do Humpolce na D1 je to 50 km, do Jihlavy pak 60 km a do Mohelnice je to mezi 70 a 80 km.